Laborant ve Veteriner Sağlık Programı

SPONE

New Member
GENEL BİLGİ

Laborant Ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı, Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2002 yılında açılan bir programdır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER
Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim sistemine öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Programın amacı, hayvan sağlığı, suni tohumlama ve laboratuvar hizmetlerini bilip uygulayabilecek nitelikte teknikerler yetiştirmektedir.

SUNULAN OLANAKLAR

Laborant Ve Veteriner Sağlık Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

SPONE

New Member
1. Sınıf Dersleri
Arasınav Üniteleri

Tıbbi Biyoloji ve Genetik
01 - 06

Suni Tohumlama
01 - 05

Hayvan Fizyolojisi
01 - 05

Genel Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
01 - 08

Hayvancılık Bilgisi
01 - 07

Temel Bilgi Teknolojileri
01 - 07

Yabancı Dil
İngilizce
01 - 15

Almanca
01 - 14

Fransızca
01 - 06

2. Sınıf Dersleri
Arasınav Üniteleri

Laboratuvar Teknikleri ve Gereçleri
01 - 04

Hayvansal Ürünler Teknolojisi
01 - 05

Genel Hayvan Hastalıkları
01 - 09

Çevre Sağlığı
01 - 05

Türk Dili
01 - 08

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi
01 - 15

SPONE

New Member
Laborant ve Veteriner Önlisans Mezunları Yazısı İllere Gönderildi
Yükseköğretim Genel Kurulu, Hazirana ayında aldığı bir kararla, daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının, sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmayacağı hususundaki görüşünü değiştirmişti. YÖK ayrıca Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokul mezunlarının Sağlık Bilimleri Lisansiyeri ile Sağlık Hizmetleri veya Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfında sayılmalarının uygun olmayacağına karar vermişti. Söz konusu yazılar Bakanlık tarafından illere gönderilmiştir.

...... VALİLİĞİNE
İl Sağlık Müdürlüğüne

İlgi: a) YÖK Başkanlığının 22.08.2006 tarihli ve 2749-19140 sayılı yazıları.
b) YÖK Başkanlığının 08.06.2006 tarihli ve 1780-12256 sayılı yazıları.

Bilindiği üzere, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmayacağı hususundaki Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 03.02.2006 tarihli kararının Bakanlığımıza intikali üzerine, söz konusu karar doğrultusunda işlem yapılması istenilmişti.

Ancak, bu kez YÖK Başkanlığınca Bakanlığımıza da gönderilen ilgi (a) yazıda, konunun yeniden görüşüldüğü ve sonuçta söz konusu YÖK Genel Kurul Kararının iptaline ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmasına karar verildiği bildirilmiştir.

Yine, YÖK Başkanlığınca Bakanlığımıza da gönderilen ilgi (b) yazıda, Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 26.05.2006 tarihli kararı ile Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokul mezunlarının Sağlık Bilimleri Lisansiyeri ile Sağlık Hizmetleri veya Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfında sayılmalarının uygun olmayacağına karar verildiği bildirilmiştir.

Bilgilerinizi ve bundan sonra işlemlerin birer sureti ekte sunulan ilgi (a) ve ilgi (b) yazılar doğrultusunda yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Uzm. Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU
Bakan a:
Müsteşar Yardımcısı

SPONE

New Member
Laborant ve Veteriner Önlisans Mezunları Yazısı İllere Gönderildi
Yükseköğretim Genel Kurulu, Hazirana ayında aldığı bir kararla, daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının, sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmayacağı hususundaki görüşünü değiştirmişti. YÖK ayrıca Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokul mezunlarının Sağlık Bilimleri Lisansiyeri ile Sağlık Hizmetleri veya Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfında sayılmalarının uygun olmayacağına karar vermişti. Söz konusu yazılar Bakanlık tarafından illere gönderilmiştir.

...... VALİLİĞİNE
İl Sağlık Müdürlüğüne

İlgi: a) YÖK Başkanlığının 22.08.2006 tarihli ve 2749-19140 sayılı yazıları.
b) YÖK Başkanlığının 08.06.2006 tarihli ve 1780-12256 sayılı yazıları.

Bilindiği üzere, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmayacağı hususundaki Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 03.02.2006 tarihli kararının Bakanlığımıza intikali üzerine, söz konusu karar doğrultusunda işlem yapılması istenilmişti.

Ancak, bu kez YÖK Başkanlığınca Bakanlığımıza da gönderilen ilgi (a) yazıda, konunun yeniden görüşüldüğü ve sonuçta söz konusu YÖK Genel Kurul Kararının iptaline ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının sağlık çalışanları için Mesleki Bir Üst Öğrenim sayılmasına karar verildiği bildirilmiştir.

Yine, YÖK Başkanlığınca Bakanlığımıza da gönderilen ilgi (b) yazıda, Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 26.05.2006 tarihli kararı ile Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokul mezunlarının Sağlık Bilimleri Lisansiyeri ile Sağlık Hizmetleri veya Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfında sayılmalarının uygun olmayacağına karar verildiği bildirilmiştir.

Bilgilerinizi ve bundan sonra işlemlerin birer sureti ekte sunulan ilgi (a) ve ilgi (b) yazılar doğrultusunda yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Uzm. Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU
Bakan a:
Müsteşar Yardımcısı

SPONE

New Member
Laborant ve veteriner sağlık 1. sınıf konulara göre soru dağılımı
hayvancılık bilgisi ->26 soru
hayvan fizyolojisi ->26 soru
mikrobiyoloji ve immünoloji ->26 soru
tıbbi biyoloji ve genetik ->26 soru
suni tohumlama ->26 soru
ingilizce ->30 soru