Sanatçı Ferdi Özbeğen hayatını kaybetti

Emirhan

New Member
Katılım
24 Mar 2013
Mesajlar
1,001
Beğeniler
1
Puanları
0
#1
Türk müziğinin güçlü seslerinden Ferdi Özbeğen, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti.

Ferdi Özbeğen, solunum yetmezliği sonucu pazar günü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatmıştı.

FERDİ ÖZBEĞEN KİMDİR?

1941 İzmir doğumlu olan Ferdi Özbeğen, 11 yaşında müziğe başladı.

Özbeğen, yakın dostu Ülkü Aker'in, dönemin yabancı şarkılarına yazdığı Türkçe sözleri kendine has bir üslupla okumasıyla 80'lere damgasını vuran piyanist- sanatçı 'Eskimeyen Dost', 'Seni Terkedeceğim', 'Bir Gülü Sevdim' gibi şarkılarla müzikseverlerin beğenisini kazanmıştı.

Ferdi Özbeğen, 80'lerin sonu ile 90'ların başına kadar çıkarttığı albümlerde genelde alaturka ve taverna tarzı şarkılar söyledi. 90'larda Türkiye yeni müzik türleriyle tanışırken kendisi de yavaş yavaş inzivaya çekildi.

1991 yılında piyasaya sunduğu nostalji albümü 'Şarkılarım', Türkiye'de pek duyulmayan 'unplugged' elektronik müzik kullanmadan canlı performansla hazırlandı.

1998'de Kiss Müzik Firmasından Kandil albümünü çıkardı ve bu albüm kendisini tanımayan yeni kuşak için büyük bir prestij albümü oldu. Bu albümü 2001'de 'Ayrılmayalım' albümü izledi.

2006 yılına geldiğimizde Yaşar Plak, Ferdi Özbeğen'in 26 yıl önce okuduğu şarkıları bir 're-mastered' çalışmasıyla 'Can Suyum' adıyla yayınladı. Büyük ses getiren albüm kendisini özleyen ve yeni tanıyan hayranları için güzel bir albüm oldu.

Uzun bir süredir kanser hastalığı ile mücadele eden sanatçı Ferdi Özbeğen, akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.


Allah mekanını cennet eylesin
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Son kaynaklar

Forum istatistikleri

Konular
2,655
Mesajlar
2,765
Kullanıcılar
884
Son üye
Jacop21
Üst